- 450 g wątróbki drobiowej
- 100 g kaszy pęczak
- 2 cebule średniej wielkości
- 4 łyżki oleju
- 1/4 łyżeczki cukru
- sól i pieprz
- 500 g mąki tortowej
- 1 jajko wielkość M
- 1,5 łyżki oleju
- 1/2 łyżeczki soli
- 3/4 szklanki bardzo ciepłej wody (tak około 430 ml)
Przygotowanie farszu.
Kaszę gotujemy we wrzącej osolonej wodzie jakieś 15 minut, odcedzamy i studzimy.
Na patelni rozgrzewamy olej na którym smażymy pokrojoną w piórka cebulę. Cebulę posypujemy cukrem i smażymy. Do podsmażonej cebuli dodajemy wątróbkę drobiową i smażymy na średnim ogniu przez 5 do 10 minut. Tak aby wątróbka była upieczona w środku. Do tak usmażonej wątróbki dodajemy ugotowaną kaszę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Odstawiamy do wystygnięcia. Mielimy przez maszynkę do mięsa. Farsz po zmieleniu dobrze mieszamy i w razie potrzeby doprawiamy.
Przygotowanie ciasta na pierogi.
Mąkę wsypujemy do miski, następnie dodajemy resztę składników. Wyrabiamy ciasto (ja za pomocą robota planetarnego). Ciasto po wyrobieniu powinno być elastyczne i lekko klejące. Jeśli jest zbyt klejące wówczas dosypujemy mąki, jeżeli zbyt twarde to dodajemy wody. Ciasto po wyrobieniu odstawiamy pod przykryciem na 30 minut, aby odpoczęło (u mnie miska i talerz).
Tak przygotowane ciasto dzielimy i wałkujemy podsypując mąką na cienki placek, wykrawamy koła. Każde wycięte koło nadziewamy łyżeczką farszem z wątróbki i kaszy, zaklejamy. Odstawiamy na tackę posypaną mąką.
Pierogi gotujemy we wrzącej wodzie z dodatkiem soli. Pamiętajcie aby po wrzuceniu pierogów do wody delikatnie je przemieszać, aby nie przywarły do garnka. Gotujemy około 5-7 minut na średnim ogniu po wypłynięciu. Ugotowane pirogi ostrożnie wyjmujemy łyżką cedzakową. Podajemy na gorąco omaszczone cebulką z ulubioną surówką. Smacznego!!!













Kochana, byłam w Słowenii i nie wiedziałam, że opublikowałaś posta! Alem się ucieszyła, bo już myślałam, że nie wrócisz tutaj (a ja fb wciąż nie mam, czy tam insta czy cóś). Więc witaj i pisz chociaż raz na miesiąc! A co do pierogów z wątróbką, to ja je uwielbiam, niestety, mojej miłości nie podziela H&C :-DD Buziaki najmilsze :-***
OdpowiedzUsuńDługo się zbierałam żeby coś wstawić, mam teraz więcej czasu (dziecko mi się usamodzielniło hahaha) zobaczymy jak będzie. Również pozdrawiam i ściskam.
Usuń